دسته بندی ها

به منظور روشنایی معابر و فضاهای شهری و سکونتگاه‌ها جاده‌ها اتوبان‌ها و غیره از المانی به نام پایه‌چراغ استفاده می‌شود که بر اساس میزان روشنایی و استانداردها در انواع مختلف طراحی و تولید می‌شوند. پایه چراغ دکوراتیو یکی از اجزای مهم تشکیل دهنده معابر شهری و فضاهای عمومی و اختصاصی بشمار می‌رود. به همین منظور طراحان و تولیدکنندگان صنعت روشنایی به سمت ساخت محصولی متمایل شدند که علاوه بر ماهیت اصلی خود یعنی تامین روشنایی به بهبود جلوه بصری و زیبایی محیط کمک کرده باشد.

با وجود اینکه سال‌ها ازطراحی، تولید و استفاده از پایه‌ چراغ دکوراتیو گذشته است این محصول به خوبی توانسته به این نیاز پاسخ دهد به طوری که اکنون، یکی از مهمترین و اساسی‌ترین گام‌های پیشرفت و بهبود فضاهای شهری، با صرف کمترین هزینه انتخاب و یا جایگزینی پایه چراغ‌های قدیمی با پایه چراغ‌های دکوراتیو خیابانی است.

استفاده از پایه چراغ خیابانی دکوراتیو، یکی از همان بسترهای مناسب برای طراحان و مدیران شهری است که به زیبایی و هویت بخشی به محیط کمک قابل توجهی می‌کند به طوری که با برداشتن گامی کوچک و کم هزینه نسبت به سایر هزینه‌های عمرانی و معماری میتوان نقش بسیار مهمی در پیشرفت و مدرنیزه سازی خیابان و معابر ایفا نمود.

معرفی پایه چراغ دکوراتیو

همان‌طور که از نام آن مشخص می‌باشد پایه‌ چراغ دکوراتیو علاوه بر کاربرد اصلی خود که نوعی از روشنایی چراغ فضاهای بیرونی است، در زیبایی محیط و هویت بخشی به فضاها تاثیر بسزایی دارد به طوری که در سالیان اخیر استفاده از پایه‌چراغ دکوراتیو در طراحی و ساخت خیابان‌ها، معابر و فضاهای شهری یکی از ارکان اصلی می‌باشد.

پایه‌چراغ دکوراتیو علاوه بر تامین روشنایی در شب می‌تواند به عنوان یک المان شهری در روز شناخته شود به نحوی که در بهبود جلوه بصری فضاها در زمان‌هایی که به روشنایی نیاز نیست نقش اساسی ایفا نماید و مصرف کنندگان را ایجاب نماید علاوه بر مبحث تامین روشنایی در شب از پایه ‌چراغ روشنایی دکوراتیو به عنوان یک عنصر زیباسازی در محل مورد نیاز خود استفاده نمایند.

انواع پایه ‌چراغ دکوراتیو

انواع پایه چراغ دکوراتیو بسته به خط مشی شرکت تولید‌کننده و طراحان و متخصصین آنها در دسته‌های گوناگون و اشکال مختلف با توجه به نیاز و درخواست‌های مشتریان عزیز طراحی و تولید می‌شوند.گروه مهندسین فرتاک‌سازان هامون با در اختیار ‌داشتن متخصصین طراحی در زمینه متالوژی و قالب‌سازی سعی بر این دارد که با صرف هزینه‌های اندک انواع پایه‌چراغ دکوراتیو را طراحی و تولید نماید.

قطعات دکوراتیو پایه‌چراغ دکوراتیو که در اصطلاح مبله نامیده می‌شود بسته به فرایند تولید دارای انواع گوناگونی مانند:

 • ورق کششی
 • فرم‌دهی دستی
 • آلومینیوم ریخته‌گری شده

پرس و غیره می‌باشد که استفاده از هر کدام از این روشهای تولید در کیفیت و قیمت تمام شده و شکل نهایی محصول اثرگذار می‌باشد.

ویژگی‌های پایه چراغ دکوراتیو

از ویژگی‌های بسیار مهم پایه چراغ دکوراتیو، زیبایی است این همان مسئله اصلی است که طراحان و مهندسان شهری به دنبال آن هستند به نحوی که با صرف هزینه‌ اندکی بیشتر نسبت به پایه چراغ‌های خیابانی ساده میتوان گامی بلند در جهت بهبود فضای شهر و خیابان برداشت.

از ویژگی‌های منحصر به فرد دیگر پایه چراغ خیابانی دکوراتیو میتوان به کاربرد آن در روز اشاره نمود پایه چراغ‌های ساده در روشنایی روز نمیتواند نقش چشمگیری در زیبایی محیط ایفا نماید اما پایه چراغ روشنایی در زمان روشنایی روز میتواند به عنوان یک المان شهری که ماهیت آن زیبایی و هویت بخشی به محیط است مورد استفاده قرار بگیرد.

مشخصات فنی پایه چراغ دکوراتیو

طراحان و تولید کنندگان پایه چراغ خیابانی میتوانند انواع و اقسام پایه چراغ دکوراتیو با مشخصات فنی متنوع را تولید نماید. مشخصات فنی پایه چراغ دکوراتیو ارتباط مستقیمی با قیمت تمام شده محصول دارد به نحوی که طراح میتواند با توجه به قیمت تمام شده، مشخصات فنی محصول را در نظر داشته باشد. یکی از معضلات امروز طراحان و تولید کنندگان پایه چراغ‌های دکوراتیو افزایش شدید قیمت آلومینیوم و فولاد است که باعث افزایش قیمت محصولات شده است.

گروه مهندسین فرتاک سازان هامون توانسته تا حد ممکن با بهره‌گیری از متخصصین متالوژی با طراحی فراینهای تولید مدرن و کم هزینه و سرمایه گذاری در بخش قالب‌سازی تا حدودی قیمت نهایی محصول را در عین حفظ کیفیت به انجام برساند.

ساختار و اجزای پایه چراغ دکوراتیو

ساختار اصلی پایه چراغ دکوراتیو همانند پایه چراغ‌های معمولی از فولاد است با این تفاوت که در پایه چراغ‌های دکوراتیو علاوه بر فولاد از آلومینیوم جهت تولید قطعات دکوراتیو استفاده میشود. دلیل استفاده از آلومینیوم  فرایند شکل پذیری راحت‌تر، قالب‌سازی کم هزینه‌تر، مقاومت در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی و غیره اشاره نمود.

یکی از اجزای مهم پایه چراغ دکوراتیو پلیت یا انکر بولت است، قطعه‌ای که در عین سادگی یکی از مهمترین اجزای پایه چراغ است که وظیفه اصلی آن نگه داشتن پایه چراغ بر روی فنداسیون بتنی و تحمل وزن پایه چراغ است. متاسفانه گاها دیده شده که بعضی از پایه چراغ‌های روشنایی به دلیل کیفیت پایین پلیت از این ناحیه دچار شکستگی شده و منجر به حوادث عمده‌ای شده است.

پایه ‌چراغ پارکی و خیابانی دکوراتیو چیست؟

پایه چراغ پارکی معمولا در پیاده‌روها و فضای سبز‌های عمومی و مسکونی استفاده می‌شود. یعنی مکان‌هایی که بیننده به آن نزدیک است به همین خاطر در ارتفاع کمتر یعنی ۲ تا ۴ متر ساخته می‌شوند و شکل و شمایل این نوع از پایه‌چراغ‌ها در جنبه ظاهری فضا نقش اساسی ایفا می‌کند.

یکی از موارد استفاده از پایه ‌چراغ پارکی در فضاهای سبز است به همین دلیل در این محیط‌ها به دلیل وجود اشجار و عوامل طبیعی باید به گونه‌ای انتخاب شوند که با درختان و فضای موجود هارمونی داشته و به عنوان مثال در طراحی آنها لازم به رعایت چند نکته است:

 • ارتفاع پایه چراغ به گونه‌ای انتخاب نشود که بلندتر از درختان باشد.
 • نوع منبع نور به گونه‌ای باشد که بیشترین هماهنگی را با پایه‌چراغ داشته باشد.
 • قدرت منبع نور و نوع آن به گونه‌ای باشد که علاوه بر پوشش‌هی مناسب نور برای بیننده چشم‌زدگی و خیرگی ایجاد نماید چون ارتفاع این نوع از پایه چراغ‌ها کوتاه است به همین دلیل در معرض دید مستقیم بیننده قرار دارد.
 • منبع نور نباید در رشد گیاهان و درختان خللی وارد نماید و چندین عامل دیگر

کیفیت پایه ‌چراغ‌های دکوراتیو به چه عواملی بستگی دارد؟

عوامل تعیین کننده و مهمی برای ارتقای کیفی مصنوعات فولادی و آلومینیومی وجود دارد که مهمترین و تعیین‌کننده‌ترین آن میتوان به فرآیند ساخت فلز یا شرکت تولیدکننده آن اشاره کرد.

لوله فلزی و ورق فلزی از ارکان اصلی تولید پایه ‌چراغ‌های روشنایی است. لوله‌های درزدار صنعتی به علت قیمت مناسب و تنوع تولید که در انواع و اقسام اندازه‌ها و ضخامت‌ها موجود است در تولید پایه ‌چراغ استفاده می‌شود. استحکام آلیاژ بکار رفته در ورق لوله‌های صنعتی و نحوه تولید در استحکام و کیفیت نهایی لوله‌های صنعتی بسیار تاثیرگذار است.

و همچنین ورق فولادی سیاه نورد گرم یکی ازموارد مهم در تولید پایه ‌چراغ است. برخلاف فولاد نورد سرد فولاد نورد گرم دارای استحکام بیشتر و درعین حال منعطف بودن مناسب است.

لازم به ذکر است یکی از عوامل تعیین کننده در فرایند شکل‌دهی به ورق در تولید پایه چراغ منعطف بودن و در عین حال شکننده نبودن ورق است. نرمی و سختی این ورق‌ها با توجه به نوع آلیاژ به کار رفته در آن متفاوت خواهد بود؛ هرچه درصد کربن در ورق‌های فولادی بیشتر باشد، ورق سخت تر است. بهترین و رایج‌ترین نوع ورق فولادی سیاه مورد استفاده در صنعت روشنایی و ساختمان‌سازی کشتی‌سازی و غیره استانداردهای ST33 تا  ST55 است.

از زیرشاخه‌های تولید پایه چراغ میتوان به برج نوری و پایه‌های ترافیکی اشاره نمود. یکی از ارکان اصلی در تولید این محصولات ورق گالوانیزه (Galvanized Sheet) که معمولا یا به صورت آماده یا اینکه توسط تولید کننده‌ فرایند گالوانیزاسیون انجام بگیرد کاربرد دارد.

ورق گالوانیزه بسته به کیفیت مواد اولیه گالوانیزه مانند روی و غیره و نحوه گالوانیزاسیون تاثیر بسیار زیادی در کیفیت ورق گالوانیزه دارد به طوری‌که شفافیت و تغییر جلوه و همچنین عدم زنگ‌زدگی و پوسیدگی در طول زمان از نتایج انتخاب ورق گالوانیزه مناسب است. گروه مهندسین فرتاک سازان هامون با تجربه بالا در این زمینه و آزمون و خطاهای بسیار زیاد در طول سال‌ها فعالیت توانسته به یک استاندارد مناسب در این زمینه دست یابد به نحوی که توانسته است این دسته از محصولات را به مدت ۱۰ سال ثبات شفافیت و عدم خوردگی و پوسیدگی گارانتی نماید.

 از انواع ورق مورد استفاده در صنعت روشنایی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ورق سیاه (نورد گرم)
 • ورق گالوانیزه
 • ورق روغنی
 • ورق استیل
 • ورق اسیدشوی و غیره...

که هر کدام از این نوع ورق‌ها در محصولات مختلف کاربرد دارد.

پایه چراغ روشنایی خیابانی چه کاربردی دارد؟

از کاربرد اصلی پایه چراغ روشنایی خیابانی تامین نور مورد نیاز بیننده نورپردازی خیابان در فضای بی نوری است که با توجه به ماهیت معبر یا خیابان و در ارتفاع و انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شود به عنوان مثال پایه چراغ مورد استفاده شده در آزادراه با پایه چراغ مورد استفاده در بزرگراه یا خیابان‌های اصلی متفاوت است زیرا طبق استانداردهای بین المللی میزان روشنایی مورد نیاز در انواع معابر درون شهری یا برون شهری متفاوت است.

همچنین به میزانی که ارتفاع پایه چراغ روشنایی خیابانی بیشتر باشد برای پخش نور مناسب‌تر و شدت روشنایی بیشتر باید از منابع نور با شدت نور بیشتر بهره گرفت.

سرچراغی‌های قابل نصب بر روی براکت پایه‌چراغ

منابع روشنایی قابل نصب بر روی پایه‌چراغ که اصطلاحا سرچراغ نامیده می‌شود دارای طیف گسترده‌ای از محصولات LED یا منابع نوری قدیمی‌تر مانند لامپ‌های بخار سدیم یا لامپ بخار جیوه و غیره است که بر اساس نوع و فیزیک پایه‌چراغ و همچنین موارد استفاده پایه ‌چراغ مانند خیابان‌ها بزرگراه‌ها یا فضاهای مسکونی و پارکی و غیره انتخاب می‌شود.

سرچراغ مورد استفاده در بازوهای پایه‌چراغ که اصطلاحا براکت نامیده می‌شود باید امکان نصب بر روی پایه چراغ برای آن فراهم باشد به طوری که امکان قرارگیری لوله براکت در آن پیش بینی شده باشد.

سرچراغی‌های LED با توجه به ساختار جدیدتر و بروزتر و همچنین مصرف انرژی کمتر در عین بهره نور بالاتر نسبت به منابع نوری قدیمی، کاربرد بیشتری پیدا نموده‌اند.

جنس پایه چراغ روشنایی

پایه چراغ خیابانی دکوراتیو به علت استفاده از قطعات دکوراتیو علاوه بر قطعات فلزی مانند لوله‌های فلزی درزدار صنعتی و ورق سیاه فولادی شامل قطعات آلومینیومی چدنی نیز است.

در گذشته به علت قیمت مناسب آلومینیوم برای ساخت قطعات دکوراتیو بیشتر از فرایند شکل‌دهی ریخته‌گری با ماسه استفاده می‌شده است که علاوه بر این هزینه قالبسازی آن نیز بسیار پایین‌تر از  فرایند پرسکاری و دایکست است. اما امروزه به علت قیمت بسیار بالای آلومینیوم و به صرفه نبودن تولید با روش ریخته‌گری با مایه تولید کنندگان به سمت فرایند شکل‌دهی به فلزات از طریق پرسکاری و فوق کشش روی آورده‌اند. با وجود هزینه بسیار بالای قالبسازی این نوع از روش‌ها اما همچنان این روش در تولید قطعات دکوراتیو پایه چراغ مقرون به صرفه است.

ویژگی‌های پوشش پلی‌اورتان و الکترواستاتیک

همانطورکه از نام این رنگ مشخص است(رنگ پودری)، علاوه بر سایر رنگ‌های معمول که به صورت مایع هستند، این نوع رنگ‌ها به صورت جامد و در حالت پودری تولید و نگهداری می‌شوند. رنگ پودری همانند رنگ مایع شامل رزین، هاردنر(جزء خشک کننده)، پیگمنت (رنگ دهنده)، فیلر (پر کننده) و مواد افزودنی هستند هر جسمی که هادی جریان الکتریکی باشد و مقاومت دمایی لازم برای پختِ رنگ پودری در کوره را دارا باشد، امکان این را دارد که به روش الکترواستاتیک رنگ‌آمیزی شود.

انواع شیوه‌های رنگ‌آمیزی الکترواستاتیک

 • پیش گرما

 • پس گرما

 • مشعل پاش

 • مادون قرمز

روش پس گرما متداول‌ترین روش رنگ‌آمیزی الکترواستاتیک در ایران است به دلیل اینکه استفاده از این روش یکی از آسان‌ترین روش‌های رنگ‌آمیزی نسبت به سایر روش‌ها محسوب می‌شود و تجهیزات مورد استفاده از آن ارزان‌تر و آموزش به اپراتور رنگ‌آمیزی ساده‌تر است.

پوشش پلی اورتان یک ماده شیمیایی است که در اثر واکنش شیمیایی بین یک رزین پلیول و یک ماده پلی ایزوسیانات ایجاد می‌شود. ساختار شیمیایی پلی اورتان از نوع کووالانسی و دارای وزن مولکولی بسیار زیادی است. رنگ و پوشش‌های، پلیمری پلی اورتان پوشش‌های مقاومی هستند که در برابر تغییرات آب و هوایی، تابش شدید آفتاب، وزش باد و بارش باران کیفیت خود را از دست نمی‌دهند همچنین با درخشندگی بالا سطحی بسیار زیبا و سازگار با محیط ایجاد می‌کند.

مزایای استفاده از پوشش رنگ پلی اورتان

یکی از مزیت‌های مهم دیگر این پوشش این است که با افزودن پوشش پلی اورتان، می‌توان چندین سال به چرخه حیات نمای خارجی ساختمان اضافه کرد. به همین دلیل، پوشش پلی اورتان در انواع سطوح ساختمان‌های تجاری از جمله سقف‌های فلزی، پنجره‌ها، درها، عناصر سازه‌ای، راه پله‌های فلزی و تابلوهای راهنما استفاده می‌شود.

علاوه بر این با استفاده از آن جایی که این پوشش می‌تواند بازتاب حرارت مادون قرمز را کاهش دهد درجلوگیری از صدمات ناشی از سطوح گرم بسیار موثر است و همچنین می‌تواند به کاهش هزینه‌های وسایل سرمایشی نیز کمک کند.

نحوه ساخت و تولید پایه‌چراغ دکوراتیو

فرایند تولید پایه چراغ دارای طیف گسترده و متنوعی است که با توجه به نوع پایه چراغ انتخاب و تولید می‌شود. در تولید مصنوعات فلزی از جمله پایه چراغ فرایند تولید در قیمت تمام شده و کیفیت نهایی محصول تاثیرات بسزایی دارد به نحوی که تاثیر مستقیم آن در بهای تمام شده محصول می‌تواند به موفقیت آن محصول در بازار کمک کند که به عنوان نمونه می‌توان از فرایند تولید قطعات دکوراتیو پایه ‌چراغ دکوراتیو نام برد که از روش‌های زیر تولید می‌شود:

 • ریخته‌گری دستی

 • فرم دهی به ورق از روش کشش(خمکاری)
 • پرس
 • و غیره...

هر کدام از روش‌های تولید که در بالا ذکر شده مستلزم صرف هزینه‌هایی برای تولیدکنندگان است.

ریخته‌گری آلومینیومی

ریخته‌گری آلومینیومی از قدیمی‌ترین روش‌های فرم دهی صنعتی می‌باشد که به علت مقرون به صرفه بودن تولید قالب و همچنین سادگی تولید تا به امروز در ساخت و تولید مورد استفاده قرار می‌گیرد. ریخته‌گری، امکان تولید انبوه قطعاتی با ابعاد کوچک تا بزرگ، وزن چند گرم تا چند تن، شکل ساده تا پیچیده و ساختار یکپارچه را فراهم می‌کند.

روش‌های متعددی برای اجرای ریخته گری وجود دارند. با این حال، ریخته گری ماسه‌ای به عنوان قدیمی‌ترین و رایج‌ترین روش اجرای ریخته‌گری شناخته می‌شود بهترین آلیاژی که می‌توان با استفاده از روش ریخته‌گری تولید نمود آلومینیوم است، که به علت دمای ذوب پایین و قیمت نسبتا مناسب و فراوانی آن انتخاب مناسبی برای تولیدکنندگان است.

نحوه نصب پایه‌چراغ‌های دکوراتیو

برای نصب پایه ‌چراغ دکوراتیو نیاز به فنداسیون مناسب و استاندارد متناسب با وزن و ارتفاع پایه ‌چراغ است، به این مورد بایستی بسیار توجه نمود به نحوی که یکی از مهمترین مراحل نصب و راه‌اندازی پایه چراغ فنداسیون آن است. برای ساخت فنداسیون از دو روش فنداسیون پیش‌ساخته و یا فنداسیون در جاریز استفاده می‌شود.

فنداسیون مناسب جهت پایه‌چراغ‌های دکوراتیو

فنداسیون مناسب جهت پایه چراغ دکوراتیو وابسته به عوامل زیادی از جمله وزن پایه ‌چراغ ارتفاع پایه ‌چراغ عرض براکت است. مسلما پایه‌چراغ دکوراتیو نسبت به پایه‌چراغ‌های معمولی دارای وزن بالاتر و در اکثر موارد براکت‌های بزرگ‌تر با عرض بیشتر است به همین دلیل برای ایمنی بیشتر سازه لازم است محاسبات دقیق برای فنداسیون این نوع از پایه‌چراغ‌ها صورت پذیرد.

روشنایی مناسب جهت پایه‌چراغ‌های دکوراتیو

یکی از ارکان قابل ملاحظه در تولید پایه چراغ دکوراتیو منبع نور یا روشنایی مناسب آن است. ماهیت پایه ‌چراغ دکوراتیو همان طور که از نام آن گویاست علاوه بر کاربرد اصلی خود شکل و شمایل مناسب دادن به محیط نیز است به همین دلیل منبع نور نصب شده بر روی پایه ‌چراغ دکوراتیو علاوه بر تامین روشنایی مطلوب باید با ظاهر پایه ‌چراغ دکوراتیو همخوانی داشته باشد.

گروه مهندسین فرتاک ‌سازان هامون با درک صحیح از این موضوع سعی نموده با ساخت و تولید پروژکتورهای LED مختص هر نوع از محصولات دکوراتیو خود گامی رو به جلو در این راستا برداشته باشد.

قیمت پایه چراغ دکوراتیو

عوامل متعددی نظیر جنس قطعات دکوراتیو فرایند تولید مشخصات فنی مانند ارتفاع و ضخامت فولاد بکار رفته و غیره در قیمت پایه ‌چراغ دکوراتیو تاثیرگذار است به گونه‌ای که با توجه به نیاز مشتری و مکان مورد نظر میتوان رده‌های قیمتی متنوعی برای این نوع محصول در نظر داشت. طبیعتا به هرمیزانی که متریال بکار گرفته شده در تولید محصول باکیفیت‌تر و با دوام‌تر باشد قیمت تمام شده محصول افزایش می‌یابد.

گروه مهندسین فرتاک‌سازان هامون با سال‌ها تجربه و دانش در زمینه طراحی و تولید تجهیزات روشنایی و نورپردازی این اطمینان را به مشتریان عزیز می‌دهد که با توجه به زیر ساخت‌های مناسب و تجهیزات به روز خط تولید و با بهره گیری از بهترین و با تجربه‌ترین متخصصین در زمینه تولید تجهیزات روشنایی و نورپردازی محصول نهایی را با کمترین هزینه تمام شده ارائه ‌نماید.

فرتاک سازان هامون تولید کننده پایه چراغ دکوراتیو

گروه مهندسین فرتاک(آینده)سازان هامون با آگاهی از این نیاز اساسی و شناخت ظرفیت‌ها و امکانات و با بهره‌گیری از توان بومی و دانش متخصصین برگزیده، اقدام به طراحی و تولید انواع پایه چراغ دکوراتیو نموده است و با این کار سعی بر ایجاد افق روشن و دیدگاه تازه‌ای نسبت به این محصول را دارد به طوری که با صرف هزینه اندک بتوان بیشترین بهره‌وری را کسب نمود و در همین راستا گروه مهندسین فرتاک سازان هامون یکی از اقدامات نوآورانه و خلاقانه خود یعنی طراحی و تولید پایه ‌چراغ دکوراتیو سفارشی(بر اساس درخواست مشتریان) که بر اساس آرمان‌ها و عوامل فرهنگی و بومی مناطق مورد نظر می‌باشد را به بهترین شکل ممکن به انجام رسانده است.